Valensija ekvadorska lokomotiva

Posle dva kola i isto toliko okršaja reprezentacija Katara prva je za koju se sa sigurnošću može reći da će takmičenje na SP-u završiti već posle prve faze. Domaćini su igrom u porazu protiv Senegala (1:3) ponovo globalnom auditorijumu pokazali da nemaju kvalitet da izađu iz grupe.

Istina, Katar nije bio toliko inferioran kao u startnom porazu od Ekvadora, pogotovu ako se ima u vidu igra ove selekcije u drugom poluvremenu. Sve to vredelo je samo počasnim golom, u produkciji rezerviste Muntarija. Sa druge strane, Senegalci su ponovo imali “žute minute” u igri, ali i pored svih propusta dokazali su da imaju kvalitet da rutinski privedu meč sa timom ranga Katara u svoju korist.

Najinteresantniji okršaj dana bio je onaj između državnih timova Holandije i Ekvadora. Junak “tinsa” ponovo je bio iskusni Enor Valensija koji je postavio konačan rezultat (1:1). Blagom favoritu sve je išlo po planu još od 5.minuta kada je fenomenalni Kodi Gakpo zatresao ekvadorsku mrežu. Međutim, kako je meč odmicao južnoamerička ekipa bila je sve bolja. Kajsedo je zatresao prečku umesto mreže, a Estupinan je u samom finišu prvog dela igre postigao na kraju, ipak, poništen gol pa je Ekvador morao da se zadovolji vrednim remijem,

Jedina briga stručnom i medicinskom timu selekcije sa severozapada “zelenog kontinenta” predstavlja povreda već vremešnog Valensije, koji kroz ovaj turnir vuče svoj tim poput locomotive. On se i u okršaju sa Kataranima požalio na bolove, a u večerašnjem susretu je sa terna iznešen na nosilima. Valensija nije samo jedini strelac za svoju reprezentaciju na ovom šampionatu već i igrač koji je postigao poslednjih šest ekvadorskih golova na Mondijalu!

U B grupi rekord je postavio Geret Bejl. Verovatno najbolji fudbaler u istoriji Velsa postao je sa prvim minutom utakmice sa Iranom igrač sa najviše nastupa u dresu “zmajeva”. To je, ujedno, i jedina lepa stvar koja se desila Bejlu u susretu sa “persijancima”. On ne samo da nije ništa zapaženije učinio za svoj individualni i timski rezultat nego je meč završen porazom Velšana I to kakvim!

Tokom cele utakmice borbeni Iranci su bili za nijansu bolji rival da bi u finišu krenuli na pobedu. To im se isplatilo u dubokoj nadoknadi pošto su se u listu strelaca upisali Rozbeh Češmi u 98. i Rami Rezajan u 101.minutu utakmice! Pre toga, izabranici portugalskog trenerskog vuka Karloša Keiroša u samo jednoj akciji pogodili su dva puta stativu.

Pobeda Iranaca apsolutno je zaslužena, a najverovatnije će im za prolazak u osminu finala, prvi u istoriji, u poslednjem kolu protiv SAD biti dovoljan i remi. Biće to svakako utakmica za koju se s punim pravom može reći da je “više od igre” i to iz mnogo razloga. A da bi Iran došao u tako dobru poziciju zaslužni su i njihovi prošli i predstojeći rivali.

Naime, u poslednjem okršaju večeras Engleska i SAD odigrale su bez golova. Bila je to utakmica bez mnogo draži. Utisak je da su rivali kalkulisali. Na momente se činilo da se radi o prijateljskoj utakmici. Susret je završen bez ijednog žutog kartona, a najbolju šansu je prokockao Kristijan Pulišić pogodivši stativu.

Engleska ne zna za pobedu nad “jenkijima” u istoriji najvećeg fudbalskog tamičenja. Na SP-u 1950. godine u Brazilu “gordi albion” morao je da se postidi zbog senzacionalne eliminacije od američkih amatera dok je pre 12 leta u JAR-u njihov okršaj u grupi završen miroljubivo – 1:1. Na kraju su obe ekipe uspele, u konkurenciji Slovenije i Alžira, da se plasiraju u eliminacione borbe.

Ostrvljanima su se ponovili neki susreti sa prethodnih velikih takmičernja kada ih je predvodio današnji selektor Geret Sautgejt. Pre četiri godine, na svetskom kupu u Rusiji, tako su odigrali protiv Belgije, a na šampionatu Evrope prošlog leta slično se dešavalo u odmeravanju snaga sa Škotima. Oba puta su Sautgejt i njegov stručni tim dobro kalkulisali pošto su stigli do polufinala odnosno do same završne predstave.