Mrvice sa stola fudbalske lepote

Kompletirano je prvo kolo SP-a u Kataru i posle pet dana loptanja u Persijskom zalivu imamo uzorak od 25% odigranih utakmica. Mogu se neki zaključci već sada izvući. Današnji dan uklopio se u jesenje sivilo što se kvaliteta igre tiče. Konkretno, na prve dve utakmice viđene su samo četiri šanse – po jedna u poluvremenu. Kada je dobar ritam, to u Premijer ligi gledaoci mogu da vide za deset minuta, pa i manje.

Reprezentacija Srbije namerila se već na startu na prvog favorita, koji je, ujedno, i najviše pokazao na startu od svih učesnika šampionata. Brazil je odigrao izuzetno brzo i dopadljivo. Tehnički superiorno. Svaki prijem lopte, svaki prvi korak sa loptom bio je zadivljujuće brz. Naravno da ne postoji ekipa bez greške i da je i ovaj sastav “karioka” pobediv, ali biće interesantno videti kako je to kada naiđe slab dan za izabranike iskusnog selektora Titea.

Srbija je izdržala prvo poluvreme u kome gotovo da nije bilo šansi. U nastavku kao da je zamenjen motor momcima u žutim dresovima pa se umesto putničkog automobile na “bele orlove” namerio “Ferari”. Gol je visio u vazduhu, a sa dva efektna pogotka utakmicu je rešio Ričarlison. U drugih 40 minuta Brazilci su pride dva puta drmali ivice srpskog gola preko Aleksa Sandra i Kazemira.

U istoj grupi Švajcarska je protiv potpuno nesređenog i haotičnog Kameruna iskoristila jedinu šansu i golom Brila Mboloa na samom startu drugog dela igre došla do planirana tri boda. Bila je to veoma zamorna utakmica za gledanja koja pokazuje da je šampionat u Kataru verovatno najlošiji po kvalitetu igre u poslednjih 30 godina.

Ništa interesantnije nije bilo ni na susretu H grupe gde su Urugvaj i R Koreja odigrali nerešeno i bez golova. Istina, pogodio je iskusni defanzivac Dijego Godin stativu, a Federiko Valverde prečku gola Južnokorejanaca, ali sve između toga bilo je naporno, anemično, gotovo bez tempo.

Ova grupa je izuzetno zanimljiva zato što u njoj nema izrazitog favorite, a sve četiri ekipe mogu i da prođu dalje, ali i da budu eliminisani. Portugalija je savladala ekipu Gane sa 3:2. Svi golovi viđeni su u poslednjoj trećini meča.

Inicijalna kapisla za goleadu u susretu gde nakon sat vremena gotovo da nije bilo ničeg vrednog pažnje bio je diskutabilni penal koji je u korist “navigator” rešio njihov vođa na terenu – Ronaldo. Gana je izjednačila, ali je onda za nepuna dva minuta primila isto toliko golova. Na kraju su “crne zvezde” uspele samo da smanje prednost evropske selekcije, ali i da nagoveste da neće biti lak protivnik nikome do kraja turnira.