Senzacija u režiji Saudijske Arabije

Reprezentacija Saudijske Arabije apsolutni je hit dosadašnjeg dela SP-a u Kataru pošto je na startu savladala favorizovanu Argentinu sa 2:1 i to posle nesvakidašneg preokreta! Ekipa koju mnogi ljubitelji fudbala pamte po porazu od čak 8:0 u meču protiv Nemačke pre ravno 20 godina, na Mondijalu u Japanu i Koreji.

Saudijska Arabija nikada u istoriji nije pobedila na najvećem svetskom takmičenju nijednu ekipu iz Južne Amerike, a za prvi trijumf odabrali su dvostrukog prvaka sveta i, prema iskusnim bukmejkerima, drugog favorita za osvajanje pehara u Kataru.

Ništa nije nagoveštavalo da će pohod Lionela Mesija u poslednjem pokušaju da se domogne jedinog trofeja koji mu nedostaje u prebogatoj karijeri početi ovako otužno. “Gaučosi” su poveli upravo golom asa PSŽ-a iz penala koji će svakako otvoriti nove stručne debate. Ako je ono što se u šesnaestercu “beduina” desilo u devetom minute utakmice zaista penal, onda će sudije svirati najstrožiju kaznu posle svakog centaršuta iz prekida pošto se desilo klasično nadmetanje igrača za poziciju u velikoj gužvi.

Do kraja utakmice Argentina je postigla još jedan pogodak, preko Lautara Martineza, ali je on poništen zbog ofsajda. Igra kao pod konac uigrane odbrane Arabljana bila je, ujedno, i osnovna impresija o njima nakon prvog poluvremena. Savršeni osećaj za lovljenje rivalskih napadača u ofsajd-zamke, poput Danaca 1992.godine na EP-u u Švedskoj, uneo je nervozu u redove ekipe selektora Lionela Skalonija,

U nastavku su se igrači autsajdera okuražili i za furioznih pet minuta preokrenuli ishod meča. Al-Šehri u 48. i Al-Dosari u 53. minutu utakmice prebacili su tas na vagi u korist njihovog tima. Prelep drugi pogodak najvećeg asa ove generacije arabljanskog državnog tima podsetio je na majstoriju Al-Ovajrana sa Mondijala u SAD 1994.godine.

Malo koji favorit bio je tako nemoćan kao ekipa Argentine u tih nekoliko minuta, a sve do kraja utakmice Mesi i drugovi nisu stvorili nijednu šansu. Moguće je da ovo bude najveće iznenađenje do kraja turnira. Prema neproverenim glasinama, prebogata kraljevska porodica iz dinastije Saud premirala je za ovaj uspeh svakog reprezentativca sap o 1.500.000 dolara!

Mnogo više vatre očekivalo se u okršaju prgavih Meksikanaca i ništa manje svadljivih Poljaka. I na ovom meču viđen je penal, ali ga nije iskoristio ponajbolji igrač “bjalo-červonih” u XXI veku. Giljermo Očoa odbranio je udarac Robertu Levandovskom, koji je iznudio jedanaesterac.

Očoa je još jednom dokazao da ima izuzetnu motivaciju kada brani dres sa najdražim grbom. Ovaj čuvar mreže brani na svom petom Mondijalu, a ljubitelji fudbala pamte da u prvoj fazi takmičenja 2014.godine u Brazilu on nije primio ni gol.

Francuska nije dozvolila da joj se desi kiks na početku kampanje. “Galski petlovi” silovio su startovali, a prva žrtva na meniju selektora Didije Dešampa I njegovi pulena bila je Austrlaija. Iskusni “kenguri” krenuli su veoma hrabri i poveli. Do poluvremena su imali još dve izgledne prilike, ali do odmora su i izgubili vođstvo. Na kraju je bilo 4:1 za aktuelnog branioca najvećeg trofeja u svetu fudbala.

Blistao je Olivije Žiru koji je sa dva pogotka prestigao na listi strelaca svih vremena u dresu sa tri boje na grbu prestigao legendarnog Tijerija Anrija. Iskusni napadač Milana sada je najbolji strelac u istoriji francuske reprezentacije, a zanimljivo je da se i Anri nalazi na ovom turniru, ali kao pomoćni trener selekcije Belgije.

Pre četiri godine Francuzi su večerašnjeg rivala jedva pobedili sa 2:1 i to autogolom Aziza Behića. Razloga za zadovoljstvo u redovima pobednika svakako ima, ali brine povreda Lukasa Ernandesa, koji se na pridružio mnogim saigračima bez mogućnosti da uopšte zbog ozleda nastupe na ovom Mondijalu.

U istoj skupini viđen je još jedan meč bez golova. Bodove u, ipak, zanimljivoj utakmici podelili su Danci i Tunižani. Evropska ekipa ušla je u meč kao favorit, ali sem većeg poseda lopte nije imala čime da se pohvali posle prvih 45 minuta igre. Fanatično borbene “kamile” stvorile su bolje šanse.

Danska je uzvratila u drugom poluvremenu, ali gola nije bilo do kraja utakmice. Paradoksalno zvuči, ali jedan od dva dosadašnja meča bez golova možda je i najbolji po kvalitetu igre. Viđena je velika borba i taktičko nadmudrivanje, a Tunis je pokazao da je možda i neopravdano potcenjen.